Jak podjeść mądrze do rozszerzania diety maluszka?

 

Na początku przygody z nowymi pokarmami dziecko zjada tylko niewielkie ich porcje, wystarczy podać 2-3 łyżeczki np. ugotowanej i zblenderowanej dyni. Możesz wymieszać odrobinę takiego pokarmu ze swoim mlekiem lub mlekiem mm, dziecko łatwiej zaakceptuje nowy smak. Jeżeli nie będzie chciało jeść, odpuść, poczekaj parę dni i znów spróbuj.

Zaproponuj najpierw pierś lub mm, następnie po ok 30 minutach rozpocznij próbę z degustacją nowego smaku. Głodne dziecko będzie nerwowe i mniej chętne do poznawania nowych smaków.

Z uwagi na możliwe reakcje nadwrażliwości wprowadzanie nowych pokarmów rozpoczynaj w ciągu dnia, najlepiej przed południem, tak byś mogła obserwować dziecko i jego skórę. Obserwuj czy nie pojawia się wysypka, czerwone plamy na zgięciach łokci i kolan, czerwone, podrażnione policzki, bóle brzuszka, problemy z wypróżnianiem. Jeżeli wystąpi któraś z wyżej wymienionych reakcji zaprzestań podawania nowego pokarmu na parę dni. Poczekaj aż reakcja ustąpi. Wróć do samego mleka lub produktów sprawdzonych które dziecko dobrze tolerowało. Zapisz co podałaś, w jakiej ilości i jaka reakcja wystąpiła. Następnie spróbuj z innym produktem.

Podawaj dziecku produkty najwyższej jakości: warzywa i owoce z eko upraw. Pamiętaj że rekcja niepożądana może wystąpić nie dlatego że dziecko źle toleruje dany produkt, ale ze względu na nawozy , środki ochrony roślin zawarte w tym produkcie. Dokładnie myj wszystkie produkty przed przygotowaniem posiłku.

Rozpocznij przygodę z nowymi smakami od warzyw. Polecam na początek: dynie, brokuły, ziemniak, burak czerwony, marchewkę.

Wprowadzaj po jednym warzywie co 3-4 dni, w przypadku pozytywnej reakcji. Jest to najbezpieczniejszy odstęp, może nieco zachowawczy, ale wierz mi że jeżeli wystąpi reakcja alergiczna nie będziesz wiedziała co uczula jeżeli podasz z byt wiele "nowości" na raz.  Nie ma się co śpieszyć.

Jeżeli podajesz przez 4 dni gotowaną dynie i wszystko jest ok, możesz 5 dnia podać do dyni odrobinę ugotowanego brokuła lub przestać podawać dynię i podać parę łyżeczek zblęderowanego brokuła.

Warzywa gotowane możesz blęderować i podawać łyżeczką maluszkowi lub ugotowane warzywo podać w kawałku do rączki.  Dziecko stabilnie siedzące nie zakrztusi się. Poczytaj o metodzie BLW. Wiem że nie jest ona dla wszystkich, to matka musi być do niej przekonana. Jeżeli uważasz że ten sposób karmienia nie jest dla Ciebie – to ok, nie rób nic wbrew sobie.

Kiedy rozpocząć wprowadzanie nowych pokarmów?

Według najnowszych wytycznych dietę dzieci karmionych piersią jak i mlekiem modyfikowanym rozszerzamy po 6 miesiącu.

Do pierwszego roku życia mleko mamy stanowi podstawę żywieniową Twojego maluszka, a warzywa, owoce inne pokarmy powinny być dodatkiem do mleka a nie zamiast karmienia. Dzieci najwięcej składników odżywczych, witamin i mikroelementów przyjmują z mleka mamy. Jest ono najlepiej przyswajalne i zapewnia optymalny wzrost.

Dzieci w wieku 6-8 miesięcy powinny otrzymywać co najmniej 2 posiłki lub przekąski dziennie, a dzieci 9-23 miesiące co najmniej trzy posiłki lub przekąski dziennie do pięciu.

Zanim zaczniesz rozszerzać dietę sprawdź:

  • Czy dziecko siedzi stabilnie?

  • Nie wypluwa nowych pokarmów?

  • Jest chętne do żucia?

 

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości zapraszam do kontaktu dietetyk mgr Dorota Kozak

Jak mądrze rozszerzyć dietę maluszka o nowe smaki?

 

 

Wprowadzanie nowych smaków do diety maluszka.
22 stycznia 2019

tadieta.pl

dieta online logo

dieta online

dieta online facebook
dieta online stopka

784 502 474

dieta online telefon

 dietetyk mgr Dorota Kozak

dieta online mail

kontakt@tadieta.pl

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

dieta online facebook