Jak podjeść mądrze do rozszerzania diety maluszka?

 

Na początku przygody z nowymi pokarmami dziecko zjada tylko niewielkie ich porcje, wystarczy podać 2-3 łyżeczki np. ugotowanej i zblenderowanej dyni. Możesz wymieszać odrobinę takiego pokarmu ze swoim mlekiem lub mlekiem mm, dziecko łatwiej zaakceptuje nowy smak. Jeżeli nie będzie chciało jeść, odpuść, poczekaj parę dni i znów spróbuj.

Zaproponuj najpiewr pierś lub mm, następnie po ok 30 minutach rozpocznij próbę z degustacją nowego smaku. Głodne dziecko będzie nerwowe i mniej chętne do poznawania nowych smaków.

Z uwagi na możliwe reakcje nadwrażliwości wprowadzanie nowych pokarmów rozpoczynaj w ciągu dnia, najlepiej przed południem, tak byś mogła obserwować dziecko i jego skórę. Obserwój czy nie pojawia się wysypka, czerwone plamy na zgięciach łokci i kolan, czerwone, podrażnione policzki, bóle brzuszka, problemy z wypróżnianiem. Jeżeli wystąpi któraś z wyżej wymienionych reakcji zaprzestań podawania nowego pokarmu na parę dni. Poczekaj aż reakcja ustąpi. Wróć do samego mleka lub produktów sprawdzonych które dziecko dobrze tolerowało. Zapisz co podałaś, w jakiej ilości i jaka reakcja wystąpiła. Następnie spróbuj z innym produktem.

Podawaj dziecku produkty najwyższej jakości: warzywa i owoce z eko upraw. Pamiętaj że rekcja niepożądana może wystąpić nie dlatego że dziecko źle toleruje dany produkt, ale ze względu na nawozy , środki ochrony roślin zawarte w tym produkcie. Dokładnie myj wszystkie produkty przed przygotowaniem posiłku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozpocznij przygodę z nowymi smakami od warzyw. Polecam na początek: dynie, brokuły, ziemniak, burak czerwony, marchewkę.

Wprowadzaj po jednym warzywie co 3-4 dni, w przypadku pozytywnej reakcji. Jest to najbezpieczniejszy odstęp, może nieco zachowawczy, ale wierz mi że jeżeli wystąpi reakcja alergiczna nie będziesz wiedziała co uczula jeżeli podasz z byt wiele "nowości" na raz.  Nie ma się co śpieszyć.

Jeżeli podajesz przez 4 dni gotowaną dynie i wszystko jest ok, możesz 5 dnia podać do dyni odrobinę ugotowanego brokuła lub przestać podawać dynię i podać parę łyżeczek zblęderowanego brokuła.

Warzywa gotowane możesz blęderować i podawać łyżeczką maluszkowi lub ugotowane warzywo podać w kawałku do rączki.  Dziecko stabilnie siedzące nie zakrztusi się. Poczytaj o metodzie BLW. Wiem że nie jest ona dla wszystkich, to matka musi być do niej przekonana. Jeżeli uważasz że ten sposób karmienia nie jest dla Ciebie – to ok, nie rób nic wbrew sobie.

Kiedy rozpocząć wprowadzanie nowych pokarmów?

Według najnowszych wytycznych dietę dzieci karmionych piersią jak i mlekiem modyfikowanym rozszerzamy po 6 miesiącu.

Do pierwszego roku życia mleko mamy stanowi podstawę żywieniową Twojego maluszka, a warzywa, owoce inne pokarmy powinny być dodatkiem do mleka a nie zamiast karmienia. Dzieci najwięcej składników odżywczych, witamin i mikroelementów przyjmują z mleka mamy. Jest ono najlepiej przyswajalne i zapewnia optymalny wzrost.

Dzieci w wieku 6-8 miesięcy powinny otrzymywać co najmniej 2 posiłki lub przekąski dziennie, a dzieci 9-23 miesiące co najmniej trzy posiłki lub przekąski dziennie do pięciu.

Zanim zaczniesz rozszerzać dietę sprawdź:

  • Czy dziecko siedzi stabilnie?

  • Nie wypluwa nowych pokarmów?

  • Jest chętne do żucia?

 

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości zapraszam do kontaktu https://www.tadieta.pl/kontakt dietetyk mgr Dorota Kozak

 

 

Wprowadzanie nowych smaków do diety maluszka.
28 stycznia 2019

784 502 474

 dietetyk mgr Dorota Kozak

kontakt@tadieta.pl

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

tadieta.pl

dietetyk online